O mě

Mon Akirah Obermajerová


jsem zpěvačka a intuitivní lektorka vědomé práce hlasem
jsem prý hlasová terapeutka, jak o mě mluví moji žáci
pořádám večerní setkání Kruhy Znění, kde se noříme do sebe skrze zpěv a hlas
Od roku 2008 pořádám a vedu skupinové celodenní i víkendové semináře v Praze i po ČR
Od roku 2006 nabízím podporu při individuálních lekcích vědomé práce hlasem
Od roku 2020 nabízím též individuální terapie Theta Healing (a to nejraději online)
a pořádám nově inter-aktivní koncerty Hlasem Do Kořenů, s přizváním publika ke společnému znění, zpěvu...


Příběh:  

Narození...
Narodila jsem se do tuhé zimy a závějí sněhu v lednu 1979 jako Monika Šramlová.
Získala jsem do života toto nádherné muzikantské jméno (příjmení Šraml totiž znamená "malý hudební soubor zvláštního složení, nejčastěji housle, akordeon, kytara, klarinet a různá tlučidla").
Připojila jsem se tehdy k muzikantské rodině muzikantů Šramlů v Trutnově.
Jako holka jsem zpívala snad pořád...doma, venku, ve škole, ale hlavně a stále ve své hlavě.
Moje nohy během chůze stále vydupávaly (a vydupávají :) nějaký rytmus proudící mým vnitřním světem...

Studium...
Před maturitou na gymnáziu v Trutnově jsem v seznamu vysokých škol zoufale hledala školu pro mé další vzdělávání (opravdu zoufale, protože školu jsem vždycky ne-snášela, ale učit se - učit se bylo heslo doby), vytrhávala jsem a vyhazovala list za listem - ekonomky, zemědělky, jazykovky, peďáky..., až na posledních stránkách mi zbyly konzervatoře. To poslední, co jsem chtěla studovat, byl zpěv. Můj milovaný zpěv mít jako povinnost a nutnost...to né!...tak jsem to alespoň tehdy vnímala.
Přesto jsem, i navzdory momentální angíně (čistě psychosomatická reakce těla ;), byla velmi hladce přijata na Kontervatoř do Prahy a po mnoha nesnadných letech jsem tam v roce 2004 ukončila studium popového zpěvu.
Konzervatoř mě, bohužel k mému velkému zklamání ani po tolika letech studia, nenaučila, jak doopravdy používat svůj hlas, a dlouho jsem se hodně zlobila na svých 5 "ztracených" let na konzervatoři. Časem jsem však pochopila, že vedle získání známostí s mnoha spolužáky, dnes již velmi známými tvářemi v českém hudebním světě, mi pobyt v tomto vzdělávacím ústavu nádherně pomohl si uvědomit, zblízka si prohlédnout a na vlastní kůži pocítit, jak to nikdy nedělat, jak nikdy nepřistupovat k žákovi, prostě mnoho variant jak ne! Díky za to.
Během konzervatoře jsem bývala na pokraji svých sil i touhy ještě někdy zpívat, a byla jsem téměř rozhodnutá zpěv zcela "zabalit" kvůli bolesti a ponižování, které jsem během studia zažívala. Ale nedokázala jsem to 😔  ...a taky jsem nic jiného vlastně neuměla  😕 ...a nemilovala.   😍
Po čase mi došlo (a dodnes z toho čerpám inspiraci pro svůj přístup ke klientům), že jsem byla v podstatě obdarována, když jsem mohla na vlastním těle pocítit a plně si prožít, co není dobré, co je 
blokující až devastující pro naše hudební touhy apod.
A naopak, i dnes si během práce s klienty dokonale rozpomínám, stále to téměř cítím v těle, co jsem tehdy jako žáček sama potřebovala na své cestě za snem, a nedostávala, a jak mě paralizovaly komentáře mých učitelů (jste nuly a nuly zůstanete - inspirativní, že?), můj strach, nejistota, přehnaná autorita a k tomu mé tehdy velmi nízké sebevědomí bolavé holky z malého města vrhnuté do velkoměsta...
Dle tohoto kompasu již léta postupuji, udržuje mě v bdělosti a laskavosti a prý nepochopitelné trpělivosti k mým klientům-žákům.   😇

Do světa na zkušenou...
Následovala jsem také nejdůležitější puzení svého života, a po mé druhé maturitě, tentokrát na konzervatoři jsem své studium zpěvu v zájmu zachování svého duševního zdraví i zdravého rozumu na rok přerušila.
V roce 2002 jsem odjela na rok „na zkušenou“ do Anglie a poté na 3 měsíce do Skotska, do Aberdeenu. Zde jsem žila a pracovala v Camphillu, v komunitě s postiženými dětmi, kde byla jakákoli aktivita vnímána i provozována jako terapie, s velkou pozorností a vzájemnou úctou mezi pracovníky a jejich klienty, a zároveň s nekonečným humorem. Pro mě tehdy ráj na Zemi!
Zde jsem se seznámila s mnoha typy terapií, a mnohé i ochutnala. Především mě oslovila muzikoterapie, která tou dobou byla v ČR stále ještě téměř neznámý pojem.
Nesmírně mi prospěla změna prostředí a vyběhnutí z otupujících stereotypů a systémů přesvědčení. Lépe jsem uviděla, kdo jsem a s lehkým krokem po návratu zpět do ČR jsem ukončila studium na Konzervatoři absolventským koncertem a ústní teoretickou zkouškou.

Já a alikvoty...
Souhrou okolností jsem se 2003 stala členkou pražské alikvotní skupiny, poznala se s německým alikvotním zpěvákem a multi-instrumentalistou Chrisem Amrheinem, stala se zpěvačkou jeho alikvotní improvizační skupiny Urkraft, se kterou jsem chvíli koncertovala po Německu.

Chris jako první mi naboural naučené zatvrdlé představy o lidském hlase. Během koncertu v Mnichově mě tzv.hodil do vody s mrknutím a tichou pobídkou během písně "a teď improvizuj ty...". Zalapala jsem po dechu, nakonec se zklidnila ani nevím jak, a ono to nakonec šlo! Toto bylo klíčové období, kde se začala formovat moje láska k tzv. „tiché hudbě“, jak já jí říkám. V té době jsem se seznámila též s úžasnými mistry svého oboru: Wolfgangem Sausem, Petrou Schwabe, Christianem Bollmannem atd.


"Tichá hudba"  je můj výraz pro hudbu, která nás vede do ticha uvnitř nás - můj milovaný prostor.
Tento tip hudby, jemná-tichá-v harmonii-improvizovaná, je moje velká Láska. 
Součástí této hudby je ponoření se, otevření naší "Koruny" k hlasové improvizaci, která vychází z vnitřního ticha, z ticha, které je za vším tím denním hlukem i hlukem našich myšlenek... 
Podle mě, má veškerá inspirace i hudba své kořeny právě tam.SuperStar...
V roce 2005 jsem si ještě vyzkoušela druhý extrém, jaké to je ve finálové TOP 12 populární české pěvecké soutěže SuperStar, abych se s o to větší jistotou vrátila ke své „tiché hudbě" a lektorské-terapeutické činnosti.
V roce 2006 jsem začala koncertovat spolu se sestrou Lenkou Počtovou (Šramlovou) s programem relaxační alikvotní hudby s netradičními hudebními nástroji. Pořádaly jsme např. pravidelné vánoční koncerty "tiché hudby" v kostele sv.Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí v Praze (2006-18). Náš hudební projekt si říká „Le´HarMonja“ neboli "Lenka a Monika v harmonii". Má na svém kontě již mnoho hudebních vystoupení a dvě CD, „Světlo v nás“ a „Cesty k sobě“. Obě CD vznikla jako záznamy živých koncertů na Vánoce 2006 a 2008. 


Já a koncerty? - ale jistě!
Já a kapela? - nikoli...
Často se mě lidé ptají, jestli mám nějakou kapelu, kde zpívám..?
Nemám kapelu a nikdy jsem neměla.
Mám ráda, když se věci proměňují, když mají svůj zřetelný začátek i konečný výsledek. Říkám o sobě, že jsem projektová zpěvačka.
Miluju, když mě někdo osloví do projektu, a pokud se mi projekt líbí, jdu do toho, a pak zase ven.
Takhle krásně tehdy proběhla moje účast v projektu Negative Face. V roce 2008 jsem nazpívala ženské party na desku The Garden of Wishes, odjela s kapelou pár metalových koncertů (Brno, Praha), získala žánrovou hudební cenu Anděl 2009, a pak zase šla po svém.
Takto stejně fungovalo i moje hostování s ženským sborem Collegium Cantantium, kdy v letech 2005-15 jsem s nimi vždy jednou za čas odzpívala koncert s cyklem písní The Songs of Sanctuary, měla jsem tam svůj sólo-part. Byl to nádherný projekt.
Než jsem otěhotněla, byla jsem také 6 let členkou projektu The Philharmonic Rocknight, jezdili jsme 3 sólistky, dirigent, basa a bicí po Evropě i ČR, a vždy s místní filharmonií té které země jsme secvičili a zahráli koncert rockových pecek. Skvělá a výjimečná zkušenost!
Jediná stálice již od 2006 je milovaná Le´HarMonja. To je vlastně také projekt. Koncerty jsou vesměs improvizace. Před koncertem se sice domluvíme na seznamu písní, ale zkoušky nemáme, neb jako matky a lektorky a manželky nemáme na pravidelné zkoušení čas, takže zbytek je čistá koncertní improvizace.  :) To mě baví, udržuje mě to při životě, ve střehu, v harmonii a naladění.


Já a pěvecké sbory...
Od dětství jsem byla součástí různých sborů a hudebních souborů. S láskou vzpomínám na své několikaleté působení v European Overtone Choir, což byl alikvotní sbor pod vedením skvělého sbormistra Steffena Schreyera a jeho pravé ruky, skvělého umělce a alikvotního mistra Wolfganga Sause. Soustředění byla vždy týdenní 2x do roka (v ČR nebo v Německu), a vrcholila vždy na konci týdne koncertem.
Zde se pracovalo velmi detailně na dokonalém znění těch správných alikvot v každém hlasu a na jejich dokonalém souzvuku, v repertoiru byla často velice experimentální a náročná díla. Byla to skvělá práce, pod špičkovým vedením.
V roce 2010 jsem se stala členkou Maranatha Gospel Choiru, a to byla jízda! Repertoir stál za to, sbor měl vždy 2-4 dirigentky, tedy různé přístupy, a tedy i vnímání hudby, a každé léto týdenní gospel-camp zakončený opět koncertem nebo dvěma. Nezapomenutelný pro mě byl gospel-camp 2011 a 2019 pod vedením dánského skladatele a dirigenta Claese Wegenera, též lektora CVT.


Kurzy a hlasové dílny...
Od roku 2008 vedu celodenní i víkendové zážitkové semináře na téma práce s hlasem a dechem pod názvem Hlas Dokořán. Na pozvání jezdím přednášet i lektorovat kamkoli v ČR, před lety i do zahraničí.
V Praze jsem do Korony pořádala skupinová hudební setkání, tzv.Souznění (neboli ponoření se do zvuku hlasu, prozpívání těla samohláskami), a vedla také tzv.Mantření na přání (zpívání manter a jiných písní pro veřejnost). Ráda jsem při těchto setkáních používala jemné netradiční hudební nástroje (shruti box, sansula, zvonkohry Shanti).
Nově jsem též při své práci zapojovala očistnou metodu Theta Healing, díky níž dochází k okamžitému čištění do prostoru uvolněných negativních nežádoucích energií apod.


Individuální výuka a CVT...
Od roku 2004 aktivně působím jako "hlasová průvodkyně" (2006-19 v KC Průhon, Praha-Řepy a od r.2015-20 na KC Zahrada, Praha-Chodov, nyní od r.2019 ve Studiu Setkávání na Bílé Hoře), individuální výuka zpěvu pouze pro dospělé zájemce.
Sama se neustále vzdělávám.
Kdysi mě zajímaly všemožné způsoby práce s hlasem a hlasové techniky.
A tehdy v roce 2007 jsem našla svého absolutního favorita mezi hlasovými technikami, dánskou hlasovou techniku Complete Vocal Technique (CVT), a nechala se jí velice silně inspirovat na mé cestě zpěvačky, i lektorky. Tato technika je určena pro profesionální zpěváky, já jsem však duší zvědavec a také terapeut, a tak jsem její principy začala okamžitě používat pro svoje zpívání i svoje amatérské žáky.
Tato technika mi kdysi ukázala nový způsob, jak vnímat a s lehkostí používat svůj hlas.
Díky jejímu koučovacímu přístupu a koučovacím principům při práci s hlasem jsem celkem rychle dokázala posunout své vlastní pěvecké schopnosti daleko za hranice mých představ a stát se konečně svobodnou ve vyjadřování nálad, pocitů a barev hlasem. Také jsem se při zpěvu nekonečně uklidnila.   💗
Z tohoto mého obrovského nadšení pramenila touha zprostředkovat stejný skvělý zážitek i amatérským zpěvákům a tzv.touživcům (jak já jim říkám), mým žákům, klientům.   


značka Hlas Dokořán... 
Za léta denodenní praxe s mými milými žáky jsem vytvořila vlastní výukový systém práce s hlasem a celou osobností a také novou terminologii a systém obrazů a představ, které celkem rychle a s velkým humorem pomáhají amatérským zpěvákům zorientovat se ve svých hlasových i emočních danostech a dovednostech. Toto vše nazývám Hlas Dokořán.

Jde o celostní přístup k osobnosti, všem jejím složkám. Je nutno započítat i rodinné zázemí žáka, zvyky a systémy přesvědčení i emoční výbavu jednotlivce, počítat s cíli, touhami i strachy žáka, najít a využít jeho vlastní motivaci.
To vše ovlivňuje schopnost zpívat - vysoko, nízko, nahlas, jemně... prostě si to UŽÍÍT!!

Při individuálních hodinách pracuji převážně s amatérskými zpěváky, s lidmi, kteří si ke mně přicházejí splnit svůj sen, že budou zpívat - používám tedy obyčejné srozumitelné výrazy vycházející s denního života, nemám ve svém „slovníku“ téměř žádné odborné pěvecké názvy, ty pouze prohlubují již tak hlubokou propast mezi zpěvem a touhou člověka zpívat !

Vyšlo i několik rozhovorů se mnou na téma práce hlasem, je možno si přečíst např. zde.
Změna stavu...
Před lety jsem svatbou opustila své rodné a krásné hudební jméno Šramlová a díky svatbě vstoupila do karmické energie rodu Obermajerů.
Tehdy začala moje intenzívní transformace z té nejhlubší potlačené hlubiny, o které jsem ani netušila, že ji mám...ta trvá dodnes, a to hlavně díky mému manželovi, neúnavnému a neúprosnému učiteli. A již se začíná rozednívat...
Jsem matkou krásné 10ti leté dcery...


Již pár let mě provází můj energetický duchovní kód duše, který ke mě před 5ti lety přišel.
Učí mojí síle, vzít si ji zpět a stát v ní pevně a přece jemně.....je čas vyjít ven k lidem s klidem a novou silou, kterou s sebou tento kód nese  💗

S láskou a úctou k lidství
Mon Akirah Arianna
(čteno Ákiráh)


Žádné komentáře:

Okomentovat